19.12.16

Sprzątanie na koniec dnia.

Chyba każdy to przyzna, że miło jest budzić się w czystym, uporządkowanym i minimalistycznym mieszkaniu - miejscu, które sprzyja kreatywności i pozwala radować się spokojem.

Dlatego też warto przygotować sobie porządek już w poprzedzający pobudkę wieczór, by na dzień dobry nie mieć głowy zaprzątniętej... sprzątaniem.

Według mnie, najlepiej zacząć od krótkiego posprzątania kuchni - pozamiatać, umyć naczynia i podłogę. Powyciągać naczynia ze zmywarki i poodstawiać talerze, sztućce i szklanki do szafek. Nie powinno to zająć więcej niż 10 minut (no, chyba że ktoś ma naprawdę dużą kuchnię), a efekt jest fantastyczny! 

Odświeżenie pokojów również dobrze zrobić wieczorem. Jeśli odkurzymy, to rano nie będziemy roznosić "śmieci" jeszcze z poprzedniego dnia. Wietrzenie przed spaniem to chyba oczywista sprawa, ale na wszelki wypadek wspomnę i o niej. Dzięki wymianie powietrza na świeże bardzo ułatwiamy sobie zasypianie i pozbywamy się sporej ilości kurzu i zarazków. Do tego wietrząc pozbywamy się nadmiernej wilgoci, której nadmiar może prowadzać do rozwoju pleśni szkodliwej dla naszych organizmów. 

Łazienka również ucieszy się z prostego odświeżenia. Umycie toalety, czy poodkładanie wszelkich kosmetyków na swoje miejsce także nie zajmuje sporo czasu. Ponieważ dla większości z nas łazienka jest pierwszym miejscem które odwiedzamy po pobudce, zdecydowanie warto sprawić, by wchodząc do niej odczuwało się błogość i komfort.

A teraz porównajcie sobie w wyobraźni początek dnia w zagraconym mieszkaniu, gdzie stos talerzy wciąż czeka na umycie, a po pokojach walają się papiery, niepoodkładane na swoje miejsce rzeczy, nieodniesione do zlewu szklanki po wczorajszej imprezie itp. itd. Czysty poranek sprawia, że głowa od razu zaczyna myśleć kreatywnie, zamiast irytować się nieporządkiem! Dlatego polecam poświęcenie tych 20-30 minut przed spaniem na ogarnięcie chaosu domowego i sprezentowanie sobie w ten sposób pogodnego dnia!

Dajcie znać, o jakiej porze dnia nastawiacie się na odświeżanie Waszych domów i mieszkań! Może macie jakieś sprawdzone patenty, dzięki którym walka z bałaganem jest dla Was dużo prostsza? Będę niezmiernie wdzięczny, gdy podzielicie się nimi ze mną (i jednocześnie z innymi czytelnikami bloga) w komentarzach!

Minimalistyczne sprzątanie


2 komentarze:

  1. Porządek w miejscu zamieszkania jest bardzo ważny i w szczególności przekonałam się o tym podczas budowy, ponieważ zanim mogłam się wprowadzić do nowego miejsca, musiałam wszystko dokładnie wysprzątać. Oprócz tego musiałam zadbać o wiele innych rzeczy, takich jak np. usługi wywozu szamba w Gliwicach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z moją przedmówczynią - sprzątanie po budowie domu wcale nie jest takie proste, jednak nie da się ominąć tego kroku. My na szczęście mamy go już za sobą, a teraz będziemy się brać za malowanie. Znaleźliśmy już nawet pewien sklep z farbami, z którego zamówimy wszystkie niezbędne produkty.

    OdpowiedzUsuń