17.5.17

Patriotyzm konsumencki.

Podróżując po Europie zauważyłem fantastyczne zjawisko, jakim jest powszechny patriotyzm konsumencki. W krajach bogatszych od Polski ludzie decydują się wybierać produkty tworzone lokalnie, a w dodatku są za takie produkty więcej zapłacić. We Włoszech uderzyło mnie to szczególnie, bo na każdym kroku widać umiłowanie Włochów do rodzimych twórców. Jest to zjawisko kompletnie odmienne od tego, które możemy wciąż obserwować w Polsce. U nas niestety wciąż pokutuje przekonanie, że lepsze niemieckie/amerykańskie/japońskie/francuskie itd. Co ciekawe, wciąż tkwimy też w stereotypie, że chińskie wytwory są gorszej jakości (a to zdecydowanie prawdą nie jest).

Dlaczego jest tak, że nie doceniamy własnych marek?
Moim zdaniem powody tego stanu wywodzą się z historii. I i II Wojna Światowa niszczyła Polskę doszczętnie, a następnie sowiecka i komunistyczna okupacja (bo tak trzeba nazwać okres do 89 roku) wyjałowiła produkcję i spowodowała w Polakach przekonanie, że u nas tworzy się artykuły gorszej jakości. I nie dziwne, że ludzie zachwycali się Pewexami, w których można było dostać porządnej jakości produkty z zachodu. W latach 80 tych i 90 tych XX wieku Niemcy, USA czy Japonia oferowały jakość nieporównywalnie większą od naszej produkcji. Rzecz w tym, że czasy się zmieniły, świat (w tym Polska) poszedł do przodu i dziś możemy przestać uważać, że najlepsze adidaski i samochody muszą być od naszego zachodniego sąsiada, a telewizor lub zestaw hi-fi koniecznie z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Stawiajmy na patriotyzm konsumencki. Co prawda ciężko dziś kupić samochód z rodzimych zakładów, ale większość produktów codziennego użytku zdecydowanie warto zastępować polską produkcją lub rzeczami tworzonymi dla polskich marek.

Marzy mi się dzień, w którym w mojej ojczyźnie będę mógł widzieć ludzi, którzy cieszą się z faktu, że ich własność powstała w polskich zakładach!


Mam ochotę wprowadzić na blogu również recenzje produktów, które wydają się niezastąpione w moim minimalistycznym życiu, mam nadzieję, że z czasem większość z opisywanych przedmiotów będzie produkcji polskiej!