13.5.17

Procent składany. Finanse minimalisty.

Czym jest procent składany? W jaki sposób procent składany przyczynia się do wzrostu zamożności? Czy dzięki procentowi składanemu można szybciej przejść na emeryturę (osiągając wolność finansową?) O tym wszystkim poczytasz w tym wpisie!

Każdy kto interesuje się finansami zna zasadę procentu składanego - ogólnie chodzi o to, że nawet najmniejsze oszczędności regularnie odkładane potrafią z pomocą różnych instrumentów finansowych (konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze itp.) przynieść górę pieniędzy. Co więcej, na procencie składanym można zarówno stracić (płacąc raty, odsetki od kredytów, niezapłaconych w terminie rachunków itp. - zyskują wtedy banki, telekomy itd.), jak i wzbogacić (przez uzyskiwanie przychodu w postaci odsetek od wspomnianych wcześniej oszczędności ulokowanych w różny sposób). Uważam, że zasadę procentu składanego powinno uczyć się dzieci w szkołach już od najmłodszych klas podstawówki i dziwi mnie, że do teraz nikt jeszcze nie wymusił tego w zmianach programu nauczania.

Osobiście korzystam głównie z bezpiecznych form lokowania oszczędności i najczęściej decyduję się na odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, co miesiąc do puli ulokowanych tam środków wpadają dodatkowe złotówki, które... dokładają się do procentu składanego! W taki oto sposób, za sprawą minimalistycznego podejścia do wydatków, oraz rozważnemu dbaniu o finanse, zwiększam swój dochód bez dodatkowej pracy! Jeśli odpowiednio będziemy traktować nasze pieniądze, możemy liczyć na wcześniejszą emeryturę (z własnych środków), lub po prostu korzystać z dodatkowych zarobków, które niejako pojawiają się znikąd ;)

Teraz spróbuję najprościej jak się da, objaśnić jak może działać na Twoją korzyść procent składany:
wpłacamy na roczną lokatę 1000 zł, oprocentowaną na 4% (aktualnie takie lokaty to maksimum, jakie możemy wyciągnąć, oferuje je kilka banków, ale na potrzeby przykładu będzie się łatwiej tłumaczyć na pełnych procentach). Po upływie roku otrzymujemy kwotę 40 zł brutto odsetek, od której musimy zapłacić podatek Belki (bez obaw, bank zrobi to już za nas, w momencie zamykania lokaty - nie trzeba będzie samemu o tym pamiętać!). Nasz zysk wyniesie więc 32 zł (zaokrąglam do pełnych złotówek). Oczywiście dopisujemy tę kwotę do kolejnej lokaty, czyli mamy 1032zł. Jeśli udało się założyć tę lokatę również na 4%, to po następnym roku mamy 1065 zł (dostaliśmy kolejne 33zł i 45gr!). Ponawiamy proces przez kolejne lata, a zyski rosną.
Chcę zaznaczyć, że przykład z 1000 zł jest oczywiście tylko próbą wyjaśnienia, na czym polega tzw. "magia" procentu składanego (czyli że pieniądze same się "rodzą", o ile pozwoli im się poleżeć odpowiednio długo). Przy tak małych kwotach nie możemy realnie liczyć na wolność finansową, ale kiedy zaprzęgniemy wszystkie oszczędności do pracy na lokatach, czy kontach oszczędnościowych, to procent składany przyniesie całkiem solidne kwoty! Aktualnie moje miesięczne zyski pochodzące z procentu składanego (lokat i kont oszczędnościowych) wynoszą już ponad 100 zł miesięcznie (i oczywiście ciągle się zwiększają, ponieważ w większości moje pieniądze kapitalizują się w rozliczeniu miesięcznym, a nie rocznym!).

Procent składany to sposób na osiągnięcie wolności finansowej. Kiedy bowiem nasze oszczędności przynoszą nam comiesięczne odsetki w wysokości przekraczającej nasze wydatki, możemy śmiało zostawić za sobą pracę i zacząć korzystać z uwolnionego czasu. Życie w minimalistycznym stylu, rozważne, w którym zwracamy uwagę na kontrolę potrzeb i wydatków, znacznie ułatwi i przyspieszy proces osiągania tego stanu. 

Zachęcam wszystkich do edukacji na temat finansów! Wiedza może realnie zamienić się w pieniądze, a te, choć szczęścia nie dają, to pomagają zapewnić bezpieczeństwo.

Do poczytania (posłuchania)

źródło: pixabay
Minimalizm i finanse: procent składany.