20.12.21

3 etapy skutecznego sprzątania? Poradnik minimalisty.

Chyba nie ma na świecie osoby, która uwielbia żyć w chaosie i bałaganie. Sprzątanie jednak nie jest tą aktywnością, której oddajemy się z przyjemnością i pasją. Pomyśl: czy zmywanie naczyń, mycie podłóg, pranie, odkurzanie, ścieranie kurzy wiąże się u Ciebie z uczuciami radości i spełnienia? Raczej na pewno odpowiedź brzmi: nie. Skoro czytasz ten wpis, to zapewne szukasz sposobu na skuteczne i łatwiejsze ogarnięcie przestrzeni życiowej. Jako minimalista, mam parę przemyśleń i działań, które prawdopodobnie pomogą i Tobie w sprzątaniu. Zapraszam do lektury!

Napiszę więc najpierw, co według mnie oznacza porządek:

Porządek - to stan, w którym wszystkie przedmioty posiadacza są na właściwych im miejscach.

Jak to rozumieć? Najprościej, jak się da - po prostu by osiągnąć stan porządku, trzeba wiedzieć, gdzie dana rzecz powinna leżeć, kiedy jej nie używamy. Z mojej definicji porządku wynika również to, że  prawdziwy porządek można zaprowadzić tylko i wyłącznie w swoich rzeczach.

Jak więc osiągnąć stan porządku? Należy przeprowadzić następujące czynności:
 • Eliminuj. Czyli inaczej pozbywaj się przedmiotów. To wręcz oczywiste, że im mniej posiadasz, tym ciężej Ci zrobić bałagan, prawda? Wyrzucaj i sprzedawaj - redukcja tzw. "przydasiów", czyli przedmiotów z których na 95% już nie będziesz korzystać, to ważny etap w prawdziwym porządkowaniu. Mając mniej ubrań, książek, kabli, ozdób, naczyń, kosmetyków itp. o wiele łatwiej utrzymać porządek!
  Nie miej sentymentów - niechciane prezenty masz pełne prawo przekazać dalej, sprzedać, lub po prostu wyrzucić. A jeśli uda Ci się uzyskać jakieś pieniądze za rzeczy które sprzedałeś, to nie dokupuj nowych przedmiotów, tylko pieniądze zainwestuj i pozwól im się mnożyć!
  Oddawaj też pożyczone rzeczy. Czasem łatwo o tym zapomnieć i okazuje się, że masz u siebie wiertarkę sąsiada, albo książki od znajomych. Sprawdź, co należy do Ciebie, a resztę oddaj właścicielom!

 • Odkładaj. Znajdź wszystkim przedmiotom należne im miejsce i następnie odkładaj je na to miejsce, kiedy skończysz korzystać z danej rzeczy. Kiedy kupujemy coś nowego i nie umiemy znaleźć tej rzeczy miejsca, szybko sprawiamy, że przestrzeń w której żyjemy staje się zagracona. Kiedy nauczymy się odkładania, to właściwie zniknie temat porządkowania domu czy mieszkania! Wtedy pozostaje jedynie odświeżanie, które zajmuje znacznie mniej czasu i energii, niż gruntowne porządki.

 • Segreguj. Korzystaj z pojemników do przechowywania. Kiedy poczytasz relacje, lub posłuchasz osób, które podróżują samochodami, czy kamperami (gdzie utrzymanie porządku jest kluczowe dla wygody), zawsze zauważysz pewną prawidłowość - mówią oni o tym, że znacznie ułatwili sobie życie, kiedy zaczęli korzystać z pojemników. Kiedy wiesz, gdzie co się znajduje, nie robisz bałaganu, tylko wyciągasz potrzebną rzecz, a później łatwo odkładasz ją do tego samego miejsca. Posegregowane przedmioty o wiele łatwiej utrzymać w stanie porządku - w końcu wygodniej jest zaglądnąć do konkretnego pudełka, niż przeszukiwać wszystkie szafy!
A czy Ty masz swój sprawdzony sposób sprzątania, który zawsze się sprawdza? Podziel się nim z nami w komentarzu!

Sprzątanie minimalisty.

2 komentarze:

 1. Sprzątanie niestety wcale nie jest takie proste, ale na szczęście istnieją narzędzia, które usprawniają ten proces. Przykładowo niedawno kupiłam nowe akcesoria do odkurzaczy i dzięki temu odkurza mi się znacznie szybciej i prościej. Warto jednak zadbać o dobrego producenta, aby produkty były solidne i wytrzymałe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też nie przepadam za porządkami, ale z doświadczenia wiem, że prace domowe są o wiele łatwiejsze, jeśli dysponujemy odpowiednimi sprzętami. Niedawno kupiłam sobie nową pralkę, dzięki której robienie prania jest banalnie proste. Muszę tylko jeszcze poczytać jak prawidłowo o nią dbać, aby się nie zepsuła.

  OdpowiedzUsuń