10.10.14

Czy minimalista to biedak?

Istnieje taki dość mocno krzywdzący stereotyp, że osoba z minimalistycznym podejściem do życia musi być osobą ubogą - bo przecież odmawia sobie kupna nowych rzeczy! Otóż prawda wygląda trochę inaczej.

Minimalista to człowiek który świadomie kupuje, między innymi właśnie po to, by być bogatym! Nie tylko materialnie (bo w końcu bez niepotrzebnego wydawania pieniądze zostają w portfelu) ale przede wszystkim duchowo! Ograniczenie konsumpcji jest drogą do odkrywania prawdziwych potrzeb, takich jak bliskość, miłość, radość - rzeczy których za pieniądze nie da się kupić.

Niestety społeczeństwo karmione od wielu lat reklamą, która na okrągło zachęca do pozwalania sobie na więcej (i najlepiej na kredyt) patrzy na minimalistów jak na dziwaków. A może właśnie warto by było skorzystać z ich ścieżki? Pamiętajmy, że takie osoby najczęściej były wcześniej tak samo uzależnione od konsumpcji jak większość ludzi! Tylko w pewnym momencie coś w życiu sprawiło, że zatrzymały się i przeanalizowały swoje priorytety...

Rezygnowanie z symboli statusu szczególnie w Polsce może być trudne i postrzegane jako nietypowe zachowanie. Pokolenie wychowane w komunizmie, w którym brakowało podstawowych produktów, a wszelkie sprawy trzeba było "załatwiać", ma wpisaną potrzebę akcentowania, że obecnie żyje na właściwym, wysokim poziomie.
"Czy naprawdę potrzebuję domu który ma 250 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, jeśli będę w nim mieszkał tylko z drugą osobą?". ""Czy potrzebujemy dwóch samochodów, jeśli do pracy każde z nas ma mniej niż 3km?". "Czy trzy telewizory w domu to jednak nie za dużo?" Na takie pytania warto sobie szczerze odpowiadać przy każdym marzeniu, które związane jest z wielkim pragnieniem i "potrzebą". Ale o potrzebach i pragnieniach będą w przyszłości kolejne wpisy - zachęcam do regularnego śledzenia treści pojawiających się na blogu!

Podsumowując odpowiadam na pytanie zawarte w tytule posta: minimalista to nie biedak, ani nie bogacz - choć w indywidualnym podejściu może być i jednym, i drugim. Minimalista to z całą pewnością osoba świadoma wartości pieniądza.

A Ty, drogi czytelniku, co sądzisz o minimalistach?

Minimalista to nie biedak.


Brak komentarzy: