4.12.14

Porządkowanie komputera.

Dziś wpis dotyczący sprzętu, którego prawie każdy z nas używa na codzień - mowa o komputerze osobistym. 
Jako osoba która interesuje się działaniem komputera często bywam proszony o pomoc w poprawieniu stabilności działania czyjegoś sprzętu. Zwykle zalecam najzwyklejsze czyszczenie komputera - działa to dokładnie tak samo, jak porządkowanie domu! Dużo szybciej możemy odnaleźć coś w poukładanej przestrzeni życiowej - a komputer pracuje stabilniej i szybciej gdy jest oczyszczony ze zbędnych śmieci.

Co polecam wyczyścić:
  • Opróżnić kosz systemowy - może okazać się, że śmieci w nim nazbierane zajmują sporo miejsca, a wystarczy dwa kliknięcia i przestrzeń dyskowa się powiększa!

  • Poukładać ikony na pulpicie, usunąć jak najwięcej z nich - nie będę polecał jak niektórzy minimaliści kompletnego usunięcia ikon, bo przecież są one potrzebne jako skróty. Ale na pulpicie powinny znajdować się tylko ikony do programów z których korzystamy najczęściej. Tapeta wcale nie musi być minimalistyczna - zwykle i tak nie oglądamy jej zbyt często, bo pracujemy z pełnoekranowymi programami.

  • Pozbyć się starych cyfrowych zdjęć, które "leżą" na dysku i już nawet do nich nie zaglądamy (a może kiedyś miło będzie na nie spojrzeć? Hmm, raczej nie, bo w natłoku zdjęć nie będziemy mieć z nimi "więzi", tak jak z kilkunastoma wywołanymi ze "starych czasów"). Zdjęcia polecam wywoływać, ale tylko te najlepsze - bo jak będziemy wywoływać wszystkie to stracimy mnóstwo pieniędzy i zrobimy sobie bałagan ;)

  • Na dysku systemowym zostawiamy tylko to co najważniejsze, czyli system i niezbędne programy. Reszta wędruje na inne partycje! Taki porządek może znacznie przyspieszyć działanie systemu!

  • Likwidujemy stare linki w przeglądarce, od czasu do czasu czyścimy pliki tymczasowe.

  • Deinstalujemy programy których nie używamy od dłuższego czasu. Jeśli ktoś gra w gry - to samo! Nie ma co kierować się myśleniem "jeszcze kiedyś w to zagram" - raczej nie będzie na to czasu, bo przecież tyle pięknych i ciekawych rzeczy jeszcze do zrobienia! :)
Oczywiście można pozbyć się też starych dokumentów cyfrowych, choć to akurat zajmuje mało miejsca i odpowiednio składowane zastąpi nam przetrzymywanie fizycznych, papierowych odpowiedników.

Utrzymywanie porządku powinno być podstawową zasadą minimalisty. Również porządku w komputerze! :)Brak komentarzy: