9.11.16

Czy gadżeciarz może być minimalistą?

Czy osoba która uwielbia nowinki technologiczne może być minimalistą, czy to z zasady się wyklucza?

Czysto teoretycznie nie ma jak tego połączyć - no bo jak, lubić nowoczesne przedmioty, interesować się najnowszą technologią i jednocześnie się ograniczać i eliminować nadmiar?

Moim zdaniem gadżeciarz jak najbardziej może być minimalistą, pod warunkiem, że jego zamiłowanie do technologii przekłada się na pełne wykorzystanie sprzętów, które kupuje, oraz redystrybucję produktów z których już nie korzysta. W ramach odświeżania sprzętu elektronicznego można odzyskać sporo pieniędzy, sprzedając starszy, ale wciąż sprawny, który w danym wypadku przestaje być dla nas optymalnym. Ja dość często wymieniam aparaty fotograficzne i komputery - wymaga tego moja praca, czyli tworzenie i edycja zdjęć. Ponieważ zawsze wybieram nowszy model o wysokich parametrach, po kilku latach nie mam problemu z odsprzedażą w rozsądnej cenie - a osoba, która ode mnie odkupuje, może jeszcze cieszyć się zadbaną elektroniką, która posłuży jej przez kolejny okres czasu.

No dobrze, powiedziałem o sobie, a inni gadżeciarze? Mogę podać przykłady? Proszę bardzo! 

Można być osobą która kocha słuchać muzyki i posiada fantastyczne i drogie słuchawki. Przychodzi jednak moment, w którym pojawia się nowszy, dający pełniejsze doznania egzemplarz. W takiej sytuacji ta osoba może kupić coś, co da jej radość z tego, co kocha, czyli ze słuchania muzyki - jednocześnie pozbywając się starszego modelu słuchawek. Pozostaje minimalistą, bo nie powiększa ilości posiadanych rzeczy, a jednocześnie ubogaca się poprzez zwiększoną przyjemność z życia :)
Kucharz, który posiada kilka sprzętów do przygotowywania posiłków może sprawić sobie nowoczesnego robota kuchennego, który może zastąpić mu kilka z urządzeń wykorzystywanych dotychczas - zmniejsza ilość sprzętów na rzecz jednego, lepszego. Pozostaje minimalistą, bo optymalizuje stan posiadania i jednocześnie ułatwia swoją pracę.

To proste przykłady, które mają za zadanie pokazać, że zamiłowanie do gadżetów może pozytywnie wpłynąć na minimalistyczną ścieżkę życia. Upraszczanie i ułatwianie - to coś, co cechuje minimalizm!

A czy Ty też lubisz nowinki technologiczne i nie przeszkadza Ci określenie "gadżeciarz"? Jeśli tak, to napisz proszę, jakie sprzęty są Twoimi ulubionymi i co sprawiło, że takimi się stały! 5 komentarzy:

  1. Jak się zapatrujesz na takie szkolenia BHP w Warszawie - https://www.tarbonus.pl/oddzial-szkoleniowy-warszawa/? To słuszny kierunek czy średnio? Jakieś pewniaki? Doświadczenia, podpowiedzi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjne są informacje zawarte w tym wpisie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Te spostrzeżenia są niezwykle ciekawe.

    OdpowiedzUsuń