12.11.16

"Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce" Marie Kondo.

Dziś króciutka recenzja nowej książki znanej wszystkim minimalistom sympatycznej pani Marie Kondo. Jak dobrze wiecie, Marie jest twórcą metody sprzątania nazwanej Konmari, która jest bardzo skuteczna - polecam zapoznać się z filmami instruktażowymi dostępnymi w sieci, lub przeczytać jedną z książek sympatycznej autorki z kraju Kwitnącej Wiśni.

Jeśli jednak chcecie w szybki sposób zrozumieć o co chodzi w Konmari, spieszę z wyjaśnieniem: chodzi o to, by pozostawiać u siebie tylko rzeczy użyteczne, bądź piękne. Brzmi jak rozsądny minimalizm, czyż nie?

Czytałem niedawno poprzednią, bardzo już znaną na świecie książkę Marie Kondo, czyli "Magia sprzątania" - która wydawała mi się adresowana głównie do kobiet. Cóż, nowa książka autorki również bardziej przypadnie do gustu paniom, choć mężczyźni - minimaliści również mogą wyciągnąć z niej inspirację do bardziej "poukładanego" życia. Niestety, ale muszę z przykrością powiedzieć, że "Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce" jest książką praktycznie taką samą, jak poprzednia. Nie zauważyłem, by znajdowała się w niej jakaś dodatkowa, inspirująca treść, która wniosłaby coś nowego do tematów poznanych w pierwszej książce od Marie Kondo. No, może poza tym, że znajdziemy tu więcej ilustracji, które pomogą zrozumieć tekst - z mojego punktu widzenia nie ma to większego sensu w dobie youtubowych poradników wyjaśniających filmowo dane metody porządkowania.

Podoba mi się za to płynące z książki przesłanie związane z wdzięcznością do rzeczy - i to także tych, których się pozbywamy. Autorka zachęca, by przed wyrzuceniem "usiąść do rozmowy" z danym przedmiotem i podziękować mu za to, że pojawił się w naszym życiu. Osobiście nie wyobrażam sobie praktykowania tego zwyczaju, bo najzwyczajniej w świecie czułbym się dziwacznie, rozmawiając z kablami czy starymi t-shirtami, które właśnie zamierzam wyrzucić ;)

Komu więc warto polecić opisywaną przeze mnie lekturę? Na pewno osobom, które chcą wprowadzić odrobinę świeżości we własnym domu/mieszkaniu i które nie czytały "Magii sprzątania". Początkujący minimaliści, a w szczególności minimalistki również powinny zapoznać się z tą książką, może być inspiracją do podejmowania konkretnych działań, mających na celu właściwe posprzątanie i utrzymywanie porządku w dobrym stylu.