16.11.16

Prosty sposób na więcej czasu.

Dziś chcę podzielić się z Wami prostym, ale niezwykle skutecznym sposobem na zapewnienie sobie więcej wolnych chwil w ciągu dnia. Nie chciało mi się wierzyć na początku, że to zadziała, ale jednak! Oczywiście część z Was stosuje to już od dawna, ale dla niektórych może to być odkrywcze...

Sposób na więcej czasu, to... odinstalowanie aplikacji Facebook/Twitter/dowolna inna społecznościówka w telefonie.

Odkąd ograniczyłem dostępność aplikacji społecznościowych w telefonie, autentycznie odczuwam, że mam więcej wolnego w ciągu dnia. Jak to możliwe? Otóż aplikacje te bardzo często informują nas, że "coś się stało" w wirtualnym świecie. I przez to potrafią oderwać nas od produktywnych zadań na kilka minut. Te kilka minut, pomnożone x-razy na każde sprawdzenie aplikacji, potrafi zebrać się w naprawdę duży okres czasu. 

Warto wspomnieć, że według różnych badań, korzystanie z portali społecznościowych może powodować obniżenie nastroju, poczucie bezsilności i w skrajnych przypadkach - popadanie w depresję (obserwujemy bowiem głównie sukcesy innych, mając jednocześnie przed oczyma własną rzeczywistość, która niekoniecznie jest wypełniona podróżami, koncertami, wyjściami do restauracji itp. oznakami udanego życia). 

Aaaa i jest jeszcze jedna, duża zaleta pozbywania się społecznościówek - więcej miejsca w pamięci wewnętrznej urządzenia, co równa się znacznie szybszemu działaniu telefonu! Z własnego doświadczenia wiem, że ogromną ilość pamięci zajmuje popularny wciąż (choć przeze mnie bardzo nielubiany, ze względu na problemy z prywatnością) komunikator WhatsApp. Kiedy pracowałem u komórkowych operatorów, program ten przyczyniał się do częstszego wymieniania smartfona przez klientów, którym sprzęt przestał działać odpowiednio szybko.

Ja już pozbyłem się "fejsa" z komórki - a Ty? :) 

Jeśli jednak nie chcesz pozbywać się aplikacji ze smartfona, zawsze możesz w ustawieniach ograniczyć powiadomienia do minimum. Wtedy już tylko od Ciebie będzie zależało, jak wiele czasu poświęcasz w danym social medium.

(AKTUALIZACJA 2022) Dla maniaków monitorowania czasu - od już dobrych kilku lat smartfony mają opcję pokazywania ilości spędzonych chwil w danej aplikacji w ciągu dnia. Warto odszukać i sprawdzić - może się okazać, że siedzimy z nosem w ekranie znacznie więcej, niż nam się wydaje! 

Minimalistyczne czyszczenie smartfona z aplikacji społecznościowych.


5 komentarzy:

 1. taki mały a taki wielki krok :) ale myślę, że większość osób nie będzie w stanie zrezygnować z facebooka. Zbyt wiele wymagasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eee, gdzie tam wymagam, jedynie podpowiadam ;) Ale masz rację, zerwanie z "fejsem" jest dziś ogromnie trudne.

   Usuń
 2. Takie informacje są niezwykle cenne. Rewelacyjny jest ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też kiedyś miałam niewiele czasu wolnego, ale na szczęście wszystko się zmieniło, gdy znalazłam pracę zdalną. Kraków to miejscowość, w której znajduje się moja firma, a ja mogę pracować z zupełnie innej części kraju, co jest bardzo wygodne. Dzięki temu nie tracę czasu na dojazdy i łatwiej mi zorganizować sobie cały dzień.

  OdpowiedzUsuń