16.11.16

Prosty sposób na więcej czasu.

Dziś chcę podzielić się z Wami prostym, ale niezwykle skutecznym sposobem na zapewnienie sobie więcej wolnych chwil w ciągu dnia. Nie chciało mi się wierzyć na początku, że to zadziała, ale jednak! Oczywiście część z Was stosuje to już od dawna, ale dla niektórych może to być odkrywcze...

Sposób na więcej czasu, to... odinstalowanie aplikacji Facebook/Twitter/dowolna inna społecznościówka w telefonie.

Odkąd ograniczyłem dostępność aplikacji społecznościowych w telefonie, autentycznie odczuwam, że mam więcej wolnego w ciągu dnia. Jak to możliwe? Otóż aplikacje te bardzo często informują nas, że "coś się stało" w wirtualnym świecie. I przez to potrafią oderwać nas od produktywnych zadań na kilka minut. Te kilka minut, pomnożone x-razy na każde sprawdzenie aplikacji, potrafi zebrać się w naprawdę duży okres czasu. 

Warto wspomnieć, że według różnych badań, korzystanie z portali społecznościowych może powodować obniżenie nastroju, poczucie bezsilności i w skrajnych przypadkach - popadanie w depresję (obserwujemy bowiem głównie sukcesy innych, mając jednocześnie przed oczyma własną rzeczywistość, która niekoniecznie jest wypełniona podróżami, koncertami, wyjściami do restauracji itp. oznakami udanego życia). 

Aaaa i jest jeszcze jedna, duża zaleta pozbywania się społecznościówek - więcej miejsca w pamięci wewnętrznej urządzenia, co równa się znacznie szybszemu działaniu telefonu! Z własnego doświadczenia wiem, że ogromną ilość pamięci zajmuje popularny wciąż (choć przeze mnie bardzo nielubiany, ze względu na problemy z prywatnością) komunikator WhatsApp. Kiedy pracowałem u komórkowych operatorów, program ten przyczyniał się do częstszego wymieniania smartfona przez klientów, którym sprzęt przestał działać odpowiednio szybko.

Ja już pozbyłem się "fejsa" z komórki - a Ty? :) 

Jeśli jednak nie chcesz pozbywać się aplikacji ze smartfona, zawsze możesz w ustawieniach ograniczyć powiadomienia do minimum. Wtedy już tylko od Ciebie będzie zależało, jak wiele czasu poświęcasz w danym social medium.

(AKTUALIZACJA 2022) Dla maniaków monitorowania czasu - od już dobrych kilku lat smartfony mają opcję pokazywania ilości spędzonych chwil w danej aplikacji w ciągu dnia. Warto odszukać i sprawdzić - może się okazać, że siedzimy z nosem w ekranie znacznie więcej, niż nam się wydaje! 

Minimalistyczne czyszczenie smartfona z aplikacji społecznościowych.


3 komentarze:

  1. taki mały a taki wielki krok :) ale myślę, że większość osób nie będzie w stanie zrezygnować z facebooka. Zbyt wiele wymagasz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Eee, gdzie tam wymagam, jedynie podpowiadam ;) Ale masz rację, zerwanie z "fejsem" jest dziś ogromnie trudne.

      Usuń