18.11.16

Koniec ze złymi nawykami.

Minimalizm to nie tylko sprzątanie i pozbywanie się przedmiotów. Minimalizm to także praca nad sobą, nad rozpoznawaniem swoich potrzeb i tego, co w życiu jest ważne. Dlatego też chciałbym podjąć temat walki ze złymi nawykami. 

Co jest złym nawykiem? Najbardziej oczywistym przykładem jest palenie papierosów - szkodzimy sobie w ten sposób zarówno poprzez niszczenie zdrowia, jak i marnotrawienie pieniędzy. Ale złym nawykiem może być też coś teoretycznie mniej groźnego, np. późne chodzenie do spania, albo regularne spożywanie fast-foodów. Niezbyt dobrym przyzwyczajeniem może być też oglądnie telewizji podczas posiłku (zresztą same w sobie oglądanie telewizji jest złym nawykiem), sprawdzanie smartfona kilka razy dziennie, narzekanie, przesadne imprezowanie itp.

Warto rozeznać, które z naszych przyzwyczajeń wpływają na nas szczególnie negatywnie i zrobić z nimi porządek! A jak się za to zabrać? Oto kilka rad dla walczących ze złymi nawykami:
 1. Określ własne złe nawyki - po prostu trzeba usiąść i zastanowić się nad tym, co jest niewłaściwe i co kiepsko wpływa na nasze życie. Bez tego nie da się ruszyć ze zmianami.

 2. Chciej zmian - może to wcale nie być oczywiste! Czasami chcemy coś zmienić, bo inni od nas wymagają - w takim przypadku mamy małe szanse na osiągnięcie celu. Musimy naprawdę chcieć coś zmienić!

 3. Zanotuj jak może wpłynąć na Ciebie zmiana - jeśli nakreślisz jasno, co możesz osiągnąć (np. jak rzucę palenie, to będę miał dodatkowe pieniądze i pewnie będę w stanie wyjść na trzecie piętro bez zadyszki) po pozbyciu się złego nawyku, zwiększysz mocno motywację do wykonania zamierzonego planu.

 4. Pogadaj z bliskimi - niech wiedzą, że walczysz ze swoimi problemami. Być może będą Cię wspierać, a może nawet zainspirujesz innych do zmian. Ważne, że będzie Ci trudniej przerwać proces zmian, wiedząc, że ktoś usłyszał o Twoich założeniach (trochę wstyd przegrać np. z walką o rezygnację z codziennej porcji słodyczy, prawda?:) )

 5. Nie poddawaj się, gdy zdarzy się gorszy dzień - bo przecież gorsze dni zdarzają się każdemu! Jeśli nie podołasz ze zmianą, to nie określaj się jako przegranego i nie zarzucaj postanowień, tylko zmotywuj się jeszcze bardziej! Chwilowy kryzys powinien uświadomić Ci, że zły nawyk jest naprawdę zły, skoro tak ciężko się go pozbyć. Wzbudź w sobie pozytywną złość i wzmocnij postanowienie zmiany!

 6. Wybierz sposób - jeśli czujesz się pewnie, być może uda Ci się zmienić od razu, ale może być też tak, że do zmiany będziesz dochodził małymi krokami. Z całą pewnością lepiej osiągnąć cel, niż napalić się i dwa dni później zrezygnować. Wybierz więc świadomie, jak chcesz sobie pomóc uporać z negatywami.
Warto oczyszczać swoje wnętrze na równi z porządkowaniem otoczenia. Zachęcam do pracy nad sobą i podejmowaniem wyzwań, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłe codzienne życie - a pozbywanie się złych nawyków z całą pewnością jest warte ciężkiej, wytężonej pracy!

Jak sobie radzić ze złymi nawykami?

6 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu próbuję walczyć z moimi "złymi" nawykami. Czasami jest naprawdę trudno i ciężko, ale satysfakcja ogromna. Potrzeba się tylko co jakiś czas dobrze zmotywować, bo poziom motywacji po kliku, kilkunastu dniach mocno spada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Wojciechu, najtrudniejsze jest utrzymanie motywacji w dłuższym czasie. Ale jak sam napisałeś, satysfakcja ze zmiany potrafi być ogromna!

   Usuń
 2. Cześć Tomku! Jak miło, że wracasz z wpisami. Powodzenia w przygotowywaniu kolejnych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tino, czy możesz do mnie napisać mail - chciałem się z Tobą skontaktować, a przez google+ nie wiem jak ;)

   Usuń
 3. Bardzo wartościowy wpis! Każdy z nas ma jakieś złe nawyki i warto je zwalczać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Patrycja za miły komentarz! Cieszę się, że uważasz, że należy zwalczać złe nawyki - życzę jak najwięcej skutecznych, pozytywnych zmian! :)

   Usuń