22.1.21

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Programy do przeglądania sieci, nie tylko dla minimalistów!

W ciągu ostatniego roku mieliśmy sporo przykładów tego, że mnóstwo organizacji intensywnie kumuluje informacje o nas i o naszych działaniach w sieci.

Do niedawna twierdziłem, że nie jest to nic groźnego, póki nie zajmujemy ważnych stanowisk, których szpiegowanie mogłoby być zagrożeniem np. dla działania systemu państwowego itp. Dziś jednak widzę, że "kolekcjonowanie" danych o użytkownikach ma drugie dno - stajemy się produktem, którym handlują między sobą zleceniodawcy reklam. Niejednokrotnie zauważyłem, że po prywatnej, rzeczywistej (tzn. bez użycia elektronicznych sposobów komunikacji, czyli podczas normalnego spotkania) rozmowie np. na temat zakupu zimowych opon do samochodu, w niedługim czasie miałem pełno banerów związanych z... oponami zimowymi. Kiedy wspominałem o zakupie metali szlachetnych, momentalnie pojawiały się ogłoszenia z mennic i funduszy lokujących w złoto itp. Co więcej, zauważyłem, że najpopularniejsza wyszukiwarka Google potrafi celowo obcinać zasięgi tym, którzy nie wykupują płatnych reklam, czyli ogranicza przekazywanie treści, jednocześnie wskazując za pomocą pieniędzy otrzymanych od reklamodawcy, które treści mają większą wartość. Jest to manipulacja informacją, co może być w perspektywie czasu (i obecnych sposobów przekazywania wiadomości), bardzo niebezpieczne.

W związku ze wspomnianymi, irytującymi zachowaniami wielkich korporacji, które zaczynają nas traktować jako tylko nieświadomych, biernych konsumentów, postanowiłem trochę się zabezpieczyć. Oczywiście, nie da się całkowicie odciąć od technologii, co więcej wciąż uważam, że ma ona więcej zalet niż wad, ale jednak trzeba zadbać o prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Dlatego dziś napiszę o kilku bezpłatnych usługach, z których korzystam i które polecam - i wytłumaczę dlaczego!

Przeglądarka internetowa: Brave Browser
Oparta o przeglądarkę Chrome, lecz z wbudowanym adblockerem (skutecznie likwiduje większość reklam na stronach internetowych), portfelem kryptowalut (nie dla każdego koniecznym, choć w mojej opinii kryptowaluty to temat który w znaczącym stopniu zmieni świat, tak jak było z wprowadzeniem internetu), oraz z zabezpieczeniem prywatności. Lekka, szybka, ciągle rozbudowywana o nowe funkcje. Synchronizuje hasła. Ma wbudowany Tor, jest też opcja korzystania z sieci IPFS. Dostępna w wielu wersjach na różne systemy operacyjne. Bardzo polecam!

Blokada reklam (adblock): uBlock Origin 
Wcześniej korzystałem z popularnego AdBlocka, lecz kiedy zobaczyłem, jak dużo zasobów zużywa, zmieniłem na uBlock - lekka wtyczka do przeglądarek, doskonale współpracuje z Brave. Bardzo skutecznie obcina rozpraszające treści.

Blokada reklam na smartfon: Blokada.org
Dziś nie wiem, jak mogłem pracować ze smartfonem bez tej aplikacji. Fenomenalna, prosta w obsłudze z dużymi możliwościami konfiguracji. Na androida konieczność! Można zainstalować bezpośrednio z pliku .apk, lub wyszukując aplikację w Sklepie Play lub AppStore.

Komunikator internetowy: Telegram
Bardzo szybki, lekki, nie gromadzący danych użytkownika. Występuje też w wersji desktopowej (co np. w przypadku WhatsAppa nie jest dobrze rozwiązane). Posiada możliwość przechowywania plików w chmurze (opartej o blockchain), oraz przesyłania ich aż do wielkości aż 2 GB. Można też kopiować fragmenty przesyłanych do nas wiadomości - jakże tej funkcji brakowało mi w innych komunikatorach! Drugim rozwiązaniem może być komunikator Signal, choć sam osobiście wybieram rozwiązanie od Telegram, ze względu na wygodę i synchronizację z wieloma urządzeniami.

Wyszukiwarka: DuckDuckGo
Zero śledzenia w internecie, brak pozycjonowania po reklamodawcach Google. Ma to swoje plusy, jak i minusy - czasem trzeba poświęcić odrobinę więcej czasu, by znaleźć konkretne treści, przeglądarka nie podpowiada też wyszukiwań. Na szczęście obcina wszelkie wyniki związane z płatną promocją, więc zdecydowanie jest warta rozważenia, jako główna wyszukiwarka w przeglądarce.

Zachęcam również do czytania tego, w co klikamy podczas wyskakujących okienek na stronach internetowych. Od zawsze powtarzam, że umowy przed podpisaniem należy przeczytać i w razie niejasności dopytywać o sens istnienia danego zapisu, pod którym planujemy złożyć swój podpis. Dotyczy to również pików "cookies" w sieci. Przy zakupie nowych urządzeń typu smartfon/tablet poświęćmy chwilę na prawidłową konfigurację - przy pierwszym uruchomieniu oprogramowanie dopytuje o wiele tematów związanych z naszą prywatnością (a dokładniej z tym, czy godzimy się na jej upublicznienie firmie produkującej sprzęt), warto świadomie zaznaczać na co się godzimy, a na co nie.

A na sam koniec - czy to etyczne, polecać blokady reklam i zbierania danych przez darmowe usługi z których lubimy korzystać? Moim zdaniem - jak najbardziej. Jeśli chcemy wspomóc osoby tworzące treści w sieci, możemy skorzystać z wielu, wielu sposobów - np. poprzez wykupienie pełnej wersji programu, dorzucenie cegiełki na Patronite, zakupienie kursu czy książki ulubionego autora tworzącego bezpłatne treści w sieci. Nie bójmy się więc adblockerów, które znacząco przyspieszają działanie przeglądarki, pomagają przy zachowaniu koncentracji, są praktycznie bezobsługowe - wystarczy raz zainstalować i można cieszyć się lepszym internetem!
4 komentarze:

 1. Zachowanie bezpieczeństwa w internecie jest niezwykle ważne, dzięki temu możemy uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Mimo wszystko uważam jednak, że internet jest bardzo ważnym narzędziem bez którego nie wyobrażam sobie życia. Przykładowo niedawno miałam przyjemność wziąć udział w szkoleniu dla firm, które odbyło się online. Jest to bardzo wygodna opcja, w szczególności dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkolenia to inwestycja w siebie, która przynosi ogromne korzyści! A bezpieczeństwo w internecie to konieczność. Dzięki za wizytę i komentarz!

   Usuń
 2. Super wpis, bardzo pomocne treści zamieszczasz w swoich tekstach

  OdpowiedzUsuń