23.2.22

Minimalizm w 2022 roku.

Jaki będzie minimalizm w 2022 roku? Jak w Polsce rozwinął się minimalizm i do czego może prowadzić? Mamy dopiero końcówkę lutego, a ja już zabieram się za odpowiedź, gdzie podąży duch minimalizmu w 2022 roku, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce.

Minimalizm w świecie zachodu (czyt. głównie w USA i Holandii) jest od lat powszechnie znany. Niezliczone ilości anglojęzycznych blogów wpływają na coraz to więcej ludzi, inspirując do zmian i do lepszego życia. Kilka lat temu pisałem, że i u nas pojawi się moda, która pchnie rzesze ludzi do zainteresowania się tematem i wdrożenia choćby kilku zasad minimalizmu do własnego życia. Dzisiaj, z perspektywy czasu widzę, że ta moda jeszcze do nas nie dotarła, a jedynie "otarła się" o pewną grupę ludzi. Ale obserwując sytuację geopolityczną na świecie, jestem niemal przekonany, że minimalizm w 2022 roku zacznie intensywnie pukać do okien Polaków. Niestety, ale przyjdzie on do nas w wersji minimalizmu wymuszonego ekonomią - szalejąca inflacja, a co za tym idzie spadek wartości pieniądza i w efekcie utrata oszczędności spowodują, że coraz więcej osób zacznie szukać rozwiązań. Z drugiej strony, minimalizm "zachodni" również zintensyfikował się w okolicach roku 2008, kiedy to nastąpił gigantyczny kryzys finansowy (który w Polsce przeszedł bez większego echa - ale nie ma tego złego, właśnie powtarzamy kropka w kropkę te same błędy, co Amerykanie przed rokiem 2007). Widać, że powszechna moda na minimalizm powstaje tam, gdzie następuje gwałtowne i niejako wymuszone przebudzenie z konsumpcjonistycznego snu.

Mam wrażenie, że w 2022 roku minimaliści podzielą się mocniej na podgrupy. Pierwsza z nich, to najbardziej tolerancyjni minimaliści-esencjonaliści. To tacy, którzy nie idą w stronę ekstremy, ani skrajnego eko, jednocześnie dbając o stosowne ograniczanie i dbają o naturę. Druga grupa, to eko -minimaliści. Cechują się oni bardzo mocną potrzebą minimalizacji na rzecz dobra planety. Trzecia grupa, to minimaliści-modziarze. Tu są ci, którzy minimalizm pokazują na TikToku ;) oraz ci, którzy mają rozbudowany zmysł estetyki. Czwarta grupa, to ekstremalni minimaliści, czyli wszyscy, którzy przesadzają z redukcją :) Na szczęście środowisko minimalistów pomimo dzielenia się na mniejsze grupki wciąż ze sobą współpracuje. Raczej nie spotkałem się z wojenkami w stylu "mój minimalizm jest lepszy, niż twój!", co dobrze świadczy o społeczności. 

W 2022 roku minimalizm będzie udzielał odpowiedzi na zagadnienia typu: "jak oszczędzać", "tanie posiłki", "tańszy zamiennik dla produktu XYZ" itp.. Więcej osób  odkryje sposoby na zmniejszanie stanu posiadania pod wpływem czynników zewnętrznych, niż w potrzebie samorozwoju. Być może brzmi to niezbyt optymistycznie, ale z drugiej strony wierzę, że z czasem spowoduje to wzrost świadomości konsumenckiej i podczas okresu wychodzenia z kryzysu będzie wśród nas o wiele więcej sprawnie działających minimalistów! A samego faktu, że wkraczamy w trudny ekonomicznie okres nie ma chyba sensu ukrywać, ani tuszować.

Wiem z pewnością, że w 2022 roku pojawi się też kilka ciekawych książek, które będą mocno rozwijać tematy związane z dojrzałością decyzyjną, duchowością i efektami zastosowania minimalizmu w życiu autorów. Pierwsza z oczekiwanych przeze mnie pozycji to Things That Matter: Overcoming Distraction to Pursue a More Meaningful Life od Joshua Beckera. Jakie będą kolejne? Czas pokaże!

A według Ciebie, jaki będzie rok 2022 dla minimalizmu?11 komentarzy:

 1. Też jestem dużą fanką minimalizmu, dzięki temu o wiele łatwiej zachować w mieszkaniu porządek. Z tego powodu gdy się wprowadziłam do nowego mieszkania kupiłam tylko niezbędne rzeczy takie jak np. garnki zwilling essence.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję rozsadnego wyboru minimalizmu jako sposobu na usprawnienie jakości życia w nowym mieszkaniu!

   Usuń
 2. Minimalizm to bardzo dobra sprawa, staram się jej trzymać w prawie każdej dziedzinie mojego życia. Ostatnio zaczęłam również kierować się tą myślą przy zakupie kosmetyków. Z tego powodu zamawiam z www.verdelab.pl tylko najpotrzebniejsze produkty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również staram się żyć minimalistycznie. W szczególności podobają mi się mieszkania, w których króluje prostota. Przy budowie domu ograniczyłam się do niezbędnych rzeczy takich jak np. sprzęty AGD. Wiadomo, że ciężko byłoby żyć bez pralki. Zrezygnowałam jednak z różnych dekoracji oraz innych pierdółek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Minimalizm jest dla mnie bardzo ważny. Również trzymałam się tej idei projektując moje nowe mieszkanie. Dzięki darmowemu planerowi kuchni stworzyłam wnętrze marzeń. Króluje w nich prostota połączona z nowoczesnością, co mi bardzo odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobnie jak u mojej poprzedniczki w moim mieszkaniu również króluje minimalizm. Ograniczyłam się tylko do najpotrzebniejszych rzeczy takich jak np. zestaw sprzętu AGD do kuchni. Dzięki temu przestrzeń nie jest zagracona i łatwiej utrzymać porządek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Boję się że minimalizm robi się swego rodzaju trendy cool. Ludzie zdolni są do tego aby kroczyć błędną drogą i się zagubić w myśleniu. Brak racjonalnego myślenia powoduje że ze minimalizm stanie się swego rodzaju modą a za jakiś czas przestanie być to na topie a ludzie przebranzowią się na co innego co akurat stanie sie modne. Podobnie jest z odbieraniem znaczenia bycia wolnym w życiu... Niestety nie którym wolność pomyliła się z egoizmem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również w tym roku staram się żyć bardziej minimalistycznie i muszę przyznać, że wychodzi mi to całkiem nieźle! Przestałam wydawać pieniądze na niepotrzebne ubrania i kosmetyki, a zamiast tego inwestuję w samorozwój. Przykładowo niedawno brałam udział w warsztatach kompetencji miękkich.

  OdpowiedzUsuń
 8. Minimalizm to zasada, którą kieruję się w moim życiu już od kilku dobrych lat. Dzięki niej przestałam wydawać pieniądze na bezsensowne rzeczy, których nie potrzebuję. Wyjątkiem są jedynie dodatki do mieszkania, ponieważ uwielbiam ozdoby tego typu. Przykładowo niedawno zamówiłam sobie zazdrostki do kuchni.

  OdpowiedzUsuń