8.2.22

Wywiad z minimalistą: projekt 0wastepl.

W dzisiejszym wywiadzie poznacie zespół 0wastepl, autorów projektu, w którym pokazują w jaki sposób małymi krokami możemy sami poprawiać stan naszej planety, a przy okazji jakość własnego życia.

  • Cześć, czy możecie powiedzieć ile osób stoi za projektem 0wastepl?

Cześć, może na początku się przedstawię. Nazywam się Szymon i 0wastepl tworzę już od przeszło roku. Jakiś czas temu do projektu dołączyła moja dobra koleżanka - Magda, która zajmuje się wszystkim tym czego ja nie ogarniam, czyli prawie wszystkim co zawiera w sobie jakieś techniczne trudności(śmiech). A, tak na poważnie to wydaje mi się, że bardzo dobrze się uzupełniamy i wspólnymi siłami budujemy markę 0wastepl, jeszcze będzie o nas głośno, to na pewno.

  • Poznałem Wasz projekt na facebooku, gdzie przyciągnęły mnie ciekawe grafiki z pomysłami na zmiany, które mogą pomóc stać się bardziej eko. Czy to Wasze główne źródło komunikacji? Planujecie rozwój w innych kanałach?

W zasadzie na facebook’u mało operujemy. Główny nacisk kładziemy na instagrama, ponieważ jest on nam bliższy oraz kontakt z ludźmi jest bardziej naturalny oraz łatwiejszy. Mamy już w zasadzie 10-tysięczną bardzo zaangażowaną społeczność. To naprawdę cudowni ludzie, którym na sercu leżą losy naszej planety. Jest naprawdę dosłownie kilka takich profili w całej Polsce, które zrzeszają tak niesamowitych oraz oddanych ludzi w jednym miejscu, to wielkie szczęście, ale i zobowiązanie.

Jeżeli chodzi o rozwój na nowe formaty to oczywiście czynimy ku temu bardzo konkretne kroki. Najprawdopodobniej na przełomie lutego/marca ruszy nasz blog, w którym szerzej będziemy poruszać sprawy zero waste, ekologii, etc.. Coraz bardziej skupiamy się na treściach video i widzimy, że zainteresowanie na nie stale rośnie, a do tego algorytmy również preferują krótkie filmiki od zdjęć, więc w tę stronę będziemy się rozwijać. Jeszcze w tym roku planujemy poszerzyć naszą działalność i po za edukacją, newsami czy tipami zaoferujemy realne narzędzia, dzięki którym każdy z nas codziennie będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę dla dobra naszej planety, ale o tym będziemy informować w niedalekiej przyszłości.

Generalnie pomysłów jest sporo, jedynie ogranicza nas to, że doba ma jedynie 24 godziny, a każde z nas pracuje dodatkowo i kończy studia, więc tego czasu jest niestety jak na lekarstwo.

  • Co Twoim zdaniem jest najtrudniejsze podczas wdrażania zero-waste i eko do własnego życia? Czy w życiu prywatnym rozmawiacie ze znajomymi o filozofii zero-waste?

Moim zdaniem to wszystko kwestia przyzwyczajenia. Generalnie jeżeli ktoś całe życie kupował np. wodę w plastikowej butelce to może mu się wydawać absurdalne kupienie bidonu i picie wody z kranu, która w Polsce jest naprawdę dobrej jakości i zdatna do picia. Niemniej jednak nie jest to takie trudne. Tak samo jest z siatkami, mydłami itd. itd.. Naszym mottem jest - zero waste bez przesadyzmu. Nie lubię ekstremów. O planetę trzeba dbać, ale nie możemy też obrażać ludzi, którzy np. jedzą mięso lub wciąż kupują wodę w plastiku. Nie można też wymagać, że zmienią swoje nawyki z dnia na dzień.. Jest to oczywiście możliwe, ale bardzo rzadkie. Namawiamy ludzi do stopniowego odchodzenia od złych nawyków i wdrażanie tych dobrych, w ich własnym tempie, wykazując jak proste i nieinwazyjne jest tak naprawdę zero waste lifestyle.

  • Co daje Wam satysfakcję podczas rozszerzania eko-świadomości?

Że ludzie faktycznie zmieniają swoje podejście do tego tematu. Wkrótce oprócz uświadamiania będziemy również oferowali rozwiązania.

  • Czy łączycie terminy eko i zero-waste z minimalizmem? Jeśli tak, opowiedzcie co nieco o Waszych minimalistycznych przygodach ;)

W moim przypadku takim najbardziej naocznym przykładem minimalizmu są moje buty Nike. Mam już je od dobrych 6 lat. Na początku służyły mi do wypadów na miasto, teraz służą mi do treningu. Choć dziurawe, kilkakrotnie szyte z odczepiającą się podeszwą.. to wciąż niezawodne na treningach, a dodatkowe wentylatory czasem się przydają (śmiech). Raz na jednej z krakowskich siłowni pewien Pan podszedł do mnie i zapytał (chyba chciał się ponabijać), czy nie chce, żeby mi kupił nowe buty bo te już się do niczego nie nadają.. Odpowiedziałem, że jestem na treningu, nie na modowym wybiegu. Poszedł sobie.

  • Chętnie dowiem się o Waszych inspiracjach.

Nie mam jakiś konkretnych inspiracji czy wzorców. Po prostu robimy swoje i staramy się to robić jak najlepiej. Nie chcę źle zabrzmieć, ale naprawdę, dla nas największa inspiracją są wszyscy ludzie, którzy tworzą nasz kanał. Gdyby nie ich zaangażowanie pewnie byśmy tego nie robili. Więc zdecydowanie ludzie są największą motywacją, wszystkie dobre oraz i krytyczne słowa, które dają kopa do działania.

  • Proszę o 5 szybkich porad dla czytelników bloga “Szczęśliwy minimalista”, które w prosty sposób pomogą stać się bardziej eko :)

● zakup wielorazowej butelki
● wielorazowa torba na zakupy
● ograniczenie mięsa (może być na początek 1/ 2 dni bez mięsa w tygodniu)
● głosujcie na polityków, którym ekologia leży na sercu, inaczej wiele nie zmienimy
● obserwujcie nasze social media (ig - 0wastepl) i zdobywajcie więcej contentu.

Dziękuję za wywiad, zachęcam do odwiedzenia projektu 0waste
a w komentarzach zapraszam do dyskusji na temat związany z troską o naszą planetę!
Brak komentarzy: