24.11.14

Czy minimalista powinien wybierać tylko wysokiej jakości produkty?

Bardzo często w życiu słyszymy, że przy wyborze danego produktu liczy się jakość, a nie ilość. No dobrze, ale jak ocenić jakość?? Wyznaczników jest wiele, np. materiał z którego przedmiot jest wykonany (lepiej mieć buty z oddychającego gore texu, a nie z np. z najtańszej gumy), proces jego tworzenia (czy jest robiony ręcznie, czy schodzi gotowy z taśmy), cena produktu (zwykle porządnie wykonana rzecz kosztuje znacznie więcej, niż "lepiona na ilość"). Odpowiednią jakość można też nabyć udając się do sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży określonych produktów (lepiej kupić rower w sklepie rowerowym, niż w markecie).

Jest też mała pułapka jakości. Większość z nas myśli, że dobry jakościowo produkt jest również wytrzymalszy - to błąd, bo często nie sprawdza się to w produktach specjalistycznych, np. związanych z wyśrubowywaniem wyników sportowych. Przykładem może być dobra jakościowo opona do samochodu, która daje rewelacyjne wyniki przyczepności - ale może posłużyć co najwyżej dwa sezony (bo miękka mieszanka się szybko ściera). Dlatego należy pamiętać, że nie zawsze "jakość" równa się "trwałość".

Czy zawsze warto inwestować w jakość? Odpowiedź nie może być zbyt prosta: wszystko zależy od rzeczy, której to dotyczy. Osobiście uważam, że warto kupować produkty dobrej jakości, jeśli chcemy z nimi spędzić co najmniej kilka lat. Jedzenie również powinno być najlepszej jakości . Ale już np. kosmetyki w moim przypadku mogą być z niższej póki cenowej. Dlaczego? Bo najczęściej jest w nich mniej chemii niż w droższych, bardziej pieniących się odpowiednikach. No i płaci się też za markę. A marka bardzo często nie ma nic wspólnego z jakością, za to bardzo wiele z doskonałym marketingiem.

Stawianie na jakość ma zasadniczą zaletę - zwykle kupujemy coś, czego naprawdę potrzebujemy i dowiadujemy się wcześniej o produkcie jak najwięcej. W wyniku tego zakupiona rzecz jest wykorzystywana w pełni. Kupowanie jakości zwykle daje nam też mnóstwo radości - bo wiemy, że ta rzecz będzie dla nas rzeczywiście użyteczna. Decydowanie się na tzw. "wyższą półkę" sprawia, że bardziej doceniamy to, co właśnie nabywamy.Brak komentarzy: