30.6.22

Cyfrowy minimalizm.

Cyfrowy minimalizm to pojęcie z którym coraz częściej możemy się spotkać. Pojawiły się książki opisujące ten temat, czy sporo filmów w których autorzy opowiadają o tym, czego pozbywają się w swoich smartfonach czy komputerach. Postanowiłem podzielić się z Wami również moim spojrzeniem!

Jestem osobą, która ogromną część dnia spędza przy komputerze, dlatego niesamowicie ważnym dla mnie jest, by ten czas był poświęcony na rzeczy związane z moją pracą, a niekoniecznie na te, które na siłę chcą przykuć moją uwagę. Jak więc minimalizuję to, co niekonieczne? Zwykle poprzez optymalizację czasu spędzanego w cyfrowej rzeczywistości. Poniżej trochę przykładów stosowanych przeze mnie metod.

 • Oglądam i słucham w przyspieszeniu. Filmy tematyczne na youtube czy podkasty słucham zwykle w przyspieszeniu x1.5, czasem nawet x2. Oszczędzam sporo czasu, otrzymując dokładnie tę samą treść. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego turbo - trybu. W moim wypadku sprawdza się to co prawda jedynie z dźwiękiem nagrywanym po polsku - anglojęzyczne kanały przyspieszam maksymalnie x1.25. Myślę, że to też kwestia ćwiczenia, podobnie jak z szybkim czytaniem - im częściej będzie się to praktykować w zwiększonej prędkości, tym będzie to łatwiejsze w odbiorze.

 • Korzystam z przeglądarki blokującej reklamy. Osobiście używam już od dłuższego czasu przeglądarki Brave (opartej na silniku Chrome), która ma wbudowany bloker reklam. Szczerze mówiąc, gdy czasem korzystam z jakiegoś ogólnodostępnego komputera, to jestem w szoku, jak wyglądają strony na które okazjonalnie zaglądam - to jedna wielka reklama! Dzięki wykorzystaniu adblocków oszczędzamy nie tylko czas, ale też transfer danych (bo reklamy też trochę danych wykorzystują), przez co strony wczytują się szybciej. Czyli podwójna oszczędność czasu :) Niektórzy mogą zarzucić, że blokując reklamy zabieram szansę zarobku twórcom - cóż, sam nim jestem i wiem, że o wiele lepiej bezpośrednio postawić ulubionym autorom kawę, lub po prostu kupić ich kursy, książki czy produkty, niż polegać na groszowych wpływach z adsense ;)

 • Uczę się skrótów klawiaturowych. Dzięki temu poruszanie się po systemie komputera, czy po programach w których pracuję jest bardzo sprawne i nie wymaga powtarzania niektórych czynności. Czasem mogę dane zadanie wykonać naciskając kombinację klawiszy, bez potrzeby sięgania po mysz. Oczywiście, są to oszczędzane sekundy, ale jeśli w ciągu całego dnia przed monitorem zaoszczędzimy tych sekund wiele, to chyba warto poświęcić chwilę, na zapoznanie się ze skrótami klawiaturowymi?

 • Programy poznaję z instrukcją. Podobnie jak z nauką skrótów klawiaturowych, staram się jak najwięcej dowiedzieć o funkcjach programów z których korzystam. W przeszłości wielokrotnie powtarzałem czynności, które mogłem w prosty sposób zautomatyzować, stosując wbudowane w program makra i komendy. Warto czytać instrukcje!

 • Wyłączyłem powiadomienia w aplikacjach. Wyłączenie powiadomień to jedna z podstawowych czynności, które wykonuję, gdy na smartfonie instaluję nową aplikację. Zostawiam jedynie te związane z emailami czy komunikatorami - w moim wypadku nie ma ich na tyle, by odciągały moją uwagę, z kolei każde opóźnienie w odpowiedzi na mail może być stratą potencjalnego klienta. Za to wyskakujące powiadomienia z banków, mediów społecznościowych, aplikacji streamingowych - automatycznie podlegają blokadzie. 

 • Mam świadomość możliwości uzależnienia. Kiedy wiem, że przebywanie w cyfrowym świecie jest przesadnie angażujące, staram się działać prewencyjnie. Świat migoczących ekranów jest czymś, co spokojnie można porównać do działania narkotyków, alkoholu, czy cukru - jest wysoce uzależniający. Kiedy sobie o tym przypominam, staram się po prostu ograniczać dostęp.

 • Korzystam z zapisu w chmurze. Jeszcze jakiś czas temu byłem zwolennikiem nośników fizycznych (dyski zewnętrzne, pendrive, karty SD), ale przerzuciłem się z magazynowaniem istotnych danych do chmury. Jest to wygodniejsze, dostęp do plików właściwie wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu, a koszty stosunkowo niewielkie - do przechowywania dokumentów czy instrukcji wystarczy spokojnie chmura o pojemności 100 GB, a takie pakiety kosztują poniżej 10 zł za miesiąc. 
Jakie macie sposoby na cyfrowy minimalizm? Ograniczacie Wasz czas w cyfrowym świecie, czy może staracie się optymalizować korzystanie z dobrodziejstw technologii? Jestem ciekaw Waszych opinii, zachęcam do rozmowy w komentarzach!24 komentarze:

 1. Wszystko jest dobre tylko należy z tego korzystać z umiarem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście uważam że nowinki technologiczne bardzo pomagają w codziennym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis! Ja również uznaję, że nie ma sensu kupować dużej ilości niepotrzebnego sprzętu. Lepiej ograniczyć się tylko do niezbędnych urządzeń. U mnie jest to zdecydowanie laptop, którego używam do pracy oraz mój najnowszy smartfon do 4000 złotych

  OdpowiedzUsuń
 5. Też jestem zdania, że najlepiej ograniczyć się do posiadania tylko niezbędnych sprzętów. Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia bez mojego telefonu, dlatego bardzo o niego dbam. Oprócz tego dodałam jego dane do strony, która pomaga zlokalizować komórkę w przypadku gdybym ją zgubiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny wpis. Podoba mi się

  OdpowiedzUsuń
 8. Super! Zdecydowanie zgadzam się z ideą, aby ograniczać posiadanie sprzętów elektronicznych tylko do najważniejszych. W moim przypadku jest to komputer, który służy mi do pracy oraz przede wszystkim telefon. Mimo wszystko zastanawiam się nad zakupem nowego Samsunga Galaxy S23 Ultra ponieważ mój stary smartfon powoli zaczyna się psuć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie jest zobaczyć inne spojrzenie na tą kwestię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super wpis! Jeżeli chodzi o mnie, to na codzień też korzystam tylko z komputera oraz z smartfona, jednak ostatnio musiałam kupić kilka urządzeń do mojego biura. Przez pewien moment miałam problem z podłączeniem telefonu stacjonarnego do routera, ale na szczęście w końcu udało mi się to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. W wielu branżach elektronika jest bardzo pomocna

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe podejście, ja sama widzę, że czasami używam telefonu znacznie, znacznie za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam że bardzo zaciekawiły mnie informacje w tym wpisie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze jest to wszystko wiedzieć. Rewelacyjny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy wpis. Ja również ograniczam się do minimum jeśli chodzi o technologię. Nie potrzebuję miliona sprzętów, do szczęścia tak naprawdę potrzebny mi tylko komputer i telefon. Swoją drogą muszę za niedługo kupić nowego taniego smartfona.

  OdpowiedzUsuń