20.2.24

Minimalizm: klucz do poprawy jakości życia.

Dziś odświeżenie tematu poprawiania jakości życia. Dla wielu z Was - minimalistów - będzie to dość oczywista lista, ale jest szansa, że ktoś akurat znajdzie coś nowego, co może wprowadzić do własnych praktyk ulepszających codzienność.

Minimalizm to piękna filozofia życia, która może przynieść wiele korzyści. Oto siedem skutecznych sposobów, jak minimalizm może poprawić jakość Twojego życia:
  • Zdefiniuj swoje wartości: Minimalizm zachęca do życia na własnych warunkach, zgodnie ze swoimi wartościami i priorytetami. Określ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, a potem kieruj się tym w swoich wyborach. Etyka w codzienności pozwoli Ci żyć zgodnie z własnym sumieniem. Bądź uczciwy wobec siebie i innych. Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Czy to rodzina, wiara, zdrowie, rozwój osobisty, czy może wolność?
     
  • Ogranicz nadmiar obowiązków: Wybierz tylko to, co najważniejsze i konieczne do wykonania w danym okresie czasu. Nie próbuj zrobić wszystkiego na raz. Wbrew pewnym współczesnym normom wcale nie jesteś multizadaniowy. Ustal priorytety i świadomie zrezygnuj z niektórych czynności. Pamiętaj, że masz tylko 24 godziny w dobie i warto wykorzystać je świadomie.

  • Zapanuj nad informacyjnym chaosem: Minimalizm to również ograniczenie napływu zbędnych informacji. Wybierz tylko te źródła, które są dla Ciebie naprawdę ważne. Często mniej znaczy więcej. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach,  w których rozróżnienie wiadomości prawdziwych od fałszywych graniczy z cudem. 

  • Zadbaj o relacje: To jeden z trudniejszych tematów, jednocześnie mogący w ogromnym stopniu poprawić Twoje zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Będzie bolało, ale oceń, z którymi ludźmi warto kontynuować relacje, a z którymi już nie. Pozwól sobie na przestrzeń na nowe znajomości, które wniosą lepszą jakość do Twojego życia. Pamiętaj, że Twoje "ja" jest najczęściej wypadkową kilku osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Zadbaj o to, by to były osoby które pomagają Ci rozwijać się na każdym kroku.

  • Uporządkuj swoje otoczenie: Minimalizm w domu to usuwanie nadmiaru rzeczy i mebli, które zabierają przestrzeń i zaburzają estetykę pomieszczeń w których żyjesz. Wybieraj świadomie, co chcesz mieć w swoim otoczeniu i eliminuj nadmiar. Pamiętaj, że bałagan męczy i rozprasza, nawet, jeśli wydaje Ci się, że tego nie zauważasz. Komfortowe, ładne i użyteczne wnętrze pozwala na wypoczynek i relaks.

  • Ustal zdrowe nawyki: Wysypiaj się, nawadniaj organizm, celebruj posiłki, wychodź z domu, dbaj o siebie i znajdź swoją pasję. Odkąd wróciłem do grania na gitarze, zauważyłem u siebie więcej zwykłej, prostej radości. Czekam też z utęsknieniem na wiosenne spacery po lesie i rowerowe wojaże. Pasja napędza, pasja buduje!
A na koniec zrozum, że szczęście nie zależy od posiadanych rzeczy: Minimalizm uczy nas, że prawdziwe szczęście nie tkwi w ilości dóbr materialnych. To stan umysłu, spokój i zadowolenie z tego, co mamy. Podnoszenie jakości życia przez ograniczanie naprawdę działa, spróbuj, przekonaj się!Brak komentarzy: